Ile bierze lakiernik za pomalowanie zderzaka? Decydując się na zakup nowego samochodu osobowego musimy liczyć się z tym, że w pewnym etapie użytkowania może dojść do takiej sytuacji, w której lakier przestanie wyglądać atrakcyjnie, przez co konieczna może okazać się wizyta u lakiernika.
Czym może zajmować się lakiernik samochodowy? W jaki sposób zostać lakiernikiem samochodowym? Jak wygląda lakierowanie samochodu? Ile zapłacimy za pomalowanie zderzaka? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Lakiernik samochodowy – czym może się zajmować?
Lakiernik samochodowy to osoba, która zajmuje się zmianami wizualnymi lakieru. Do jego podstawowych zadań możemy zaliczyć malowanie powierzchni pojazdów za pośrednictwem specjalistycznego sprzętu natryskowego. Dodatkowo bardzo często sprawuje on nadzór nad jakością powłok. W tym celu dokonywane są niezbędne pomiary za pomocą profesjonalnych mierników. Dobry lakiernik kontroluje także jakość wytworzonych produktów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zakres obowiązków w praktyce uzależniony jest od tego, w jakim miejscu jesteśmy zatrudnieni. Nieco inaczej wygląda to w przypadku fabryk i w warsztatach domowych. Praca lakiernika w tym pierwszym miejscu jest coraz rzadszym zjawiskiem z oczywistego względu- ludzie zastępowani są przez maszyny, które są w stanie wykonać te same czynności znacznie szybciej, dokładniej i oszczędniej. Nie da się ukryć, że lakiernictwo samochodowe powierza się z reguły osobom, które mogą pochwalić się najlepszymi kwalifikacjami, a także ponadprzeciętnym doświadczeniem. Warto wspomnieć o tym, że tego typu osoby wykonują również nieco mniej oczywiste czynności, wśród których wyróżnić możemy wygładzanie powierzchni czy też podkładowe malowanie, wyrównywanie nadwozia, oczyszczanie z brudu i rdzy, amortyzacja elementów. Co ciekawe, lakierowanie wymaga od nas tego, abyśmy nieustannie poszerzali swoją wiedzę i konkurencję, aby nie odstawać od innych. Wynika to z tego, że technologia lakiernictwa wciąż się rozwija, regularnie pojawiają się nowe materiały.
W jaki sposób zostać lakiernikiem samochodowym?
Tak naprawdę nie ma wymagań, co do tego, kto może (a kto nie) zostać lakiernikiem samochodowym. Większość klientów zwraca uwagę na doświadczenie, fach w ręku, jakość wykonywanych usług. Dla wielu jednak lakiernik powinien mieć ukończoną zawodówkę o takim profilu. Dlaczego jest to tak istotne? To właśnie wtedy przyszli lakiernicy nabywają doświadczenia, uczą się wykonywania poszczególnych czynności, w konsekwencji możliwe jest ich późniejsze trafienie na odpowiednie stanowisko pracy. Nauka w takiej szkole charakteryzuje się także tym, że na końcu uczniowie zdają egzamin czeladniczy przed specjalną komisją, która jest niezależna. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kursów zawodowych, które organizowane są przez zakłady doskonalenia zawodowego. One również nauczą początkującego, w jaki sposób postępować, aby szybko i skutecznie pomalować samochód. Warto wspomnieć o tym, że aby osiągnąć poziom mistrza, należy mieć przynajmniej 8 lat praktyki zawodowej. Nie obędzie się bez szkoleń pedagogicznych, a bez potwierdzenia kwalifikacji przed odpowiednią izbą. Aby lakierowanie samochodu było na odpowiednim poziomie, specjalista powinien mieć wysoką sprawność fizyczną, cierpliwość i zdolności manualne.
Jak wygląda lakierowanie samochodu?
Część osób zastanawia się, jak wygląda lakierowanie auta w praktyce. Niezbędne okaże się usunięcie starej powłoki. Przede wszystkim praca rozpoczyna się od umycia samochodu wodą. W dalszej kolejności dokonuje się polerowania, a powierzchnia zostaje zagruntowana. Lakiernie samochodowe przechodzą później do nakładania bazowego lakieru. W dzisiejszych czasach stosowane są techniki komputerowego doboru koloru. Jest to istotne, jeśli zależy nam na tym, aby nowy lakier nie odbiegał od innych elementów. Powierzchnia zostaje wygładzona, a kolor nakładany jest bardzo dokładnie. Kiedy powierzchnia zostanie wysuszona, wówczas lakiernia samochodowa nakłada bezbarwny lakier, który stanowi barierę ochronną. Całość zostaje dokładnie wypolerowana, dzięki czemu finalnie możemy otrzymać w pełni satysfakcjonujący efekt wizualny.
Ile zapłacimy za pomalowanie zderzaka?
Lakiernia wymaga od swoich klientów różnego wynagrodzenia. Może ono różnić się w zależności od tego, jak duży jest element, a także jaki lakier jest używany. Pomalowanie zderzaka nie należy do najłatwiejszych czynności i wymaga od specjalisty niemałego poświęcenia, aby element wyglądał ciekawie pod względem wizualnym. Można jednak przyjąć, że w przypadku malowania tego typu elementów musimy liczyć się z kosztami od 400 do 600 zł. Podobną kwotę zapłacimy za drzwi i błotnik, które są podobne gabarytowo. Niekiedy ceny za malowanie pojedynczego elementu mogą oscylować w granicach 1000 zł, najczęściej w przypadku dachu.