Piaskowanie stali – rodzaje i zastosowanie – zarówno ogrodzenie, furtki jak i konstrukcje metalowe wymagają regularnej renowacji, dzięki czemu mogą zachować swój wygląd i trwałość na dłuższy czas, to bardzo istotne bowiem mimo zabezpieczenia konstrukcji metalowych specjalną powłoką nie da się uniknąć pojawienia się rdzy. Dlatego skuteczną metodą jest piaskowanie stali, w artykule dowiesz się jak przebiega ten proces oraz jakie efekty można uzyskać, a także gdzie znajduje zastosowanie!
Piaskowanie konstrukcji stalowych- czy warto?
Piaskowanie stali to proces, który powinien być regularnie powtarzany, przede wszystkim jest to uwarunkowane oddziaływaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz użytkowaniem, bowiem stal narażona jest nie tylko na zabrudzenia ale również na różnego rodzaju zniszczenia. Obecnie jedną z najlepszych metod, aby temu zapobiec jest piaskowanie stali.
Na czym polega piaskowanie stali i jak to wygląda?
Aby przeprowadzić piaskowanie stali trzeba posiadać specjalistyczny sprzęt dzięki któremu możliwe jest dokładne oczyszczenie powierzchni metalowych. Trzeba podkreślić, iż piaskowanie przeprowadzane jest poprzez wykorzystanie specjalnego strumienia cieczy pod ciśnieniem, nowocześnie zaawansowane urządzenia umożliwiają bardzo szybką obróbkę nawet dużych powierzchni metalu, przez co proces jest o wiele sprawniejszy i skuteczniejszy! Czy wiesz, że piaskarka działa z bardzo dużą prędkością, dzięki czemu może oczyścić metale z wielu korozyjnych zmian oraz innych zanieczyszczeń? Bowiem takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, gdyż pozwala uzyskać gładką powierzchnię!
Jakie są efekty piaskowania stali?
Należy podkreślić, że piaskowanie to proces który pozbywa się starych powłok z powierzchni, tym samym oczyszczanie następuje bez żadnego ryzyka uszkodzenia struktury. Wśród bardzo wielu efektów jakie można uzyskać po przeprowadzeniu procesu piaskowania znajdują się między innymi:
- wyrównana i gładka powierzchnia
- pozbycie się korozji
- wygładzenie wszystkich obrabianych części
- oraz wyrównanie i ujednolicenie całej struktury.
O czym warto pamiętać? To fakt, iż piaskowanie stali jest etapem. który poprzedza malowanie oraz naniesienie innych preparatów, które służą zabezpieczeniu powierzchni. Bardzo dużym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że jest to o wiele bardziej wydajniejszy sposób niż ręczne oczyszczanie powierzchni, ponieważ dzięki takiemu zastosowaniu można zaoszczędzić sporo czasu!
Rodzaje piaskowania konstrukcji stalowych
Obecnie na rynku działa bardzo wiele firm, które zajmują się tą piaskowaniem stali, oferują profesjonalne piaskowanie konstrukcji stalowych, dzisiaj wyróżnić można wiele sposobów piaskowania między innymi wśród nich znajduje się:
- śrutowanie – ten rodzaj piaskowania znajduje największe zastosowanie przede wszystkim w halach, bowiem w tych miejscach następuje największy odzysk śrutu
- kolejnym sposobem jest również czyszczenie stali mokro – w tym przypadku materiał ścierający musi posiadać odpowiednie ciśnieni, jest to obecnie jeden z najchętniej stosowanych sposobów piaskowania stali, ponieważ posiada bardzo wiele zalet a główną z nich jest fakt, iż proces można przeprowadzić na każdej dowolnej powierzchni. Sprawdza się zarówno podczas czyszczenia słupów jak i kominów Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które również usprawnia całą pracę.
Powinieneś pamiętać, że wybór materiału ściernego ma bardzo duże znaczenie, w przypadku śrutu należy mieć na uwadze, iż może on uszkodzić strukturę delikatniejszych powierzchni, natomiast jeżeli chodzi o piasek jest to metoda, która bardzo często nie wystarcza aby dokładnie oczyścić dany metal z zanieczyszczeń.
Zastosowanie piaskowania stali
Należy podkreślić, że piaskowanie stali najczęściej wykorzystywane jest do oczyszczania powierzchni metalowych między innymi: w przypadku dużych konstrukcji stalowych takich jak mosty, podwozi oraz innych rodzajów pojazdów, naczep a także kontenerów i elementów samochodów. Co istotne to fakt, iż piaskować można nie tylko samą stal, ale również żeliwo oraz aluminium. Ostatnim czasem piaskowanie wykorzystuje się także bardzo często do oczyszczania elewacji, zwłaszcza ze względu na fakt, iż fasady są najbardziej narażone na zabrudzenia oraz czynniki atmosferyczne. W szczególności dotyczy to oczyszczania murów w najbardziej uprzemysłowionych miastach, bardzo dużym plusem takiego zastosowania jest to, że piaskowanie elewacji jest niezwykle szybkie i daje bardzo widoczne efekty!
Profesjonalne piaskowanie – czy warto z niego skorzystać?
Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym piaskowaniu, przede wszystkim na samym początku należy wybrać sprawdzoną i rzetelną firmę, postawić na doświadczonych specjalistów, którzy zadbają o fachowe wykonanie danej usługi. To wszystko jest możliwe dzięki odpowiedniej praktyce i doświadczeniu a także kwalifikacji zawodowych fachowców. Jeżeli interesuje cię piaskowanie stali, zapoznaj się z dostępną ofertą obecnie działających firm na rynku i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie, postaw na nowoczesność, skuteczność w działaniu a przede wszystkim wysoką jakość i precyzję wykonania!